Blog
Specyfika funkcjonowania portów przeładunkowych
Porty przeładunkowe odgrywają kluczową rolę w globalnym handlu, umożliwiając transport towarów między regionami. W artykule omówimy ich znaczenie, funkcje oraz wpływ na lokalne gospodarki. Przedstawimy aspekty działalności tych obiektów, które mają istotny wpływ na efektywność operacyjną. Zrozumienie roli portów w gospodarce pozwoli lepiej docenić ich znaczenie oraz dostrzec możliwości rozwoju i współpracy z innymi sektorami.
Co rozumieć pod pojęciem frachtu morskiego?
Fracht morski odgrywa kluczową rolę w globalnym handlu, umożliwiając przewóz dużych ilości towarów na długie dystanse. Wybór tej metody transportu wynika z efektywności kosztowej i bezpieczeństwa, co jest istotne dla różnych branż. Zrozumienie tego rodzaju frachtu pozwala dostrzec jego wpływ na logistykę oraz rynek.
Dlaczego warto korzystać z transportu morskiego?
Transport morski odgrywa kluczową rolę w globalnym handlu, umożliwiając przemieszczanie towarów na dużą skalę pomiędzy krajami i kontynentami. W dobie globalizacji i rosnącego zapotrzebowania na różnorodne produkty, wybór odpowiedniego środka transportu staje się kluczowy dla sukcesu przedsiębiorstw.
JAK BEZPIECZNIE TRANSPORTOWAĆ PALIWA?
Paliwa zaliczane są do towarów niebezpiecznych ze względu na łatwopalność i szkodliwy wpływ na środowisko naturalne. Klasyfikowane są także jako ładunki masowe ciekłe i niespożywcze. Do tej grupy zaliczamy m.in. ropę naftową, naftę, benzynę, oleje opałowe, gaz ziemny (LNG) itp. Zakres wymagań dotyczących przewozu paliw zależy przede wszystkim od ilości materiału oraz specyfiki realizowanego transportu, np. drogą morską lub lądową. Niebezpieczny charakter paliw wynika przede wszystkim z tego, że stwarzają one różny stopień zagrożenia dla organizmów żywych, a pary paliw z powietrzem tworzą łatwopalne mieszaniny.
JAK WYGLĄDA TRANSPORT TOWARÓW NA PLATFORMACH?
Transport przy pomocy platform odbywa się przede wszystkim drogą lądową oraz morską. Platformy stanowią stabilne i bezpieczne narzędzie służące do przewożenia różnego rodzaju ładunków nawet na drugi koniec świata. Wykorzystuje się je głównie w sytuacjach, gdy konieczne jest przetransportowanie ładunku o dużej masie. Aby cały przewóz przebiegał bezpiecznie i z zachowaniem standardów jakości, należy dopasować odpowiedni rodzaj platformy do wykonywanego zlecenia.
Jakie są rodzaje ładunków w transporcie morskim?
Transport morski odgrywa kluczową rolę w globalnym handlu, umożliwiając przewóz różnorodnych towarów na dużych odległościach. Obejmuje ładunki masowe, kontenerowe, płynne oraz nienormatywne. Zrozumienie tych kategorii jest istotne dla efektywnej logistyki morskiej. W artykule omówimy specyfikę przewozów, zwracając uwagę na wyzwania związane z transportem ładunków nienormatywnych.
MOŻLIWOŚCI I UPRAWNIENIA AGENTÓW OKRĘTOWYCH
Agent okrętowy, czyli ship's agent to zawód, którego uprawnienia regulowane są Ustawą z dnia 18 września 2001 r. Kodeks Morski. Warto mieć na uwadze, że zawód agenta okrętowego bywa również nazywany agentem morskim albo statkowym, ale nie jest tożsamy ze stanowiskiem maklera morskiego. Usługi, świadczone przez agentów okrętowych skupiają na reprezentowaniu interesów armatorów oraz kompleksowej obsłudze statków w transporcie morskim bez względu na rodzaj jednostki pływającej.
JAKIE PRZEPISY REGULUJĄ ZASADY SPEDYCJI MIĘDZYNARODOWEJ?
Spedycja to działalność, która ułatwia korzystanie z usług transportowych i polega na organizowaniu procesów transportowych oraz towarzyszących im czynności. Spedytor zobowiązany jest dostarczyć przesyłkę z punktu nadania do punktu odbioru, zgodnie z wymaganiami zleceniodawcy. Spedycję dzielimy na gałęziową, która może być samochodowa, lotnicza, morska lub kolejowa oraz intermodalną, łączącą w sobie minimum dwa różne środki transportu. Tworzenie jednolitego rynku wewnątrz wspólnoty UE zakłada swobodny przepływ towarów, usług, osób oraz kapitału. Nie oznacza to jednak, że usługi transportowe i spedycja międzynarodowa nie są objęte przepisami prawa.
ZDOBYLIŚMY UZNANIE LRQA W ZAKRESIE SPEDYCJI ŁADUNKÓW PONADGABARYTOWYCH
Firma Okmarit działa od 1991 roku w branży shippingowej, przewozach międzynarodowych różnego rodzaju ładunków, w tym drobnicowych, płynnych, ponadgabarytowych i niebezpiecznych. Od 1996 roku nasza firma jest członkiem organizacji BIMCO oraz ITIC w Londynie. Zajmujemy się też spedycją tego typu ładunków w naszym kraju oraz za granicą, a także transportem kontenerowym i obsługą agencyjną statków w portach. Dodatkowo wszystkim, którzy chcieliby skorzystać z naszych usług, ale nie mają doświadczenia w tej branży i potrzebują pomocy, proponujemy fachowe doradztwo oraz pośrednictwo podczas transportu.
AGENCI OKRĘTOWI – DEFINICJA, ZADANIA ZAWODOWE, UPRAWNIENIA
Agent okrętowy czyli ship’s agent to zawód, którego uprawnienia regulowane są Ustawą z dnia 18 września 2001 r. Kodeks Morski. Warto mieć na uwadze, że zawód agenta okrętowego bywa również nazywany agentem morskim albo statkowym, ale nie jest tożsamy ze stanowiskiem maklera morskiego. Usługi, świadczone przez agentów okrętowych skupiają na reprezentowaniu interesów armatorów oraz kompleksowej obsłudze statków w transporcie morskim bez względu na rodzaj jednostki pływającej.